ZASADY POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI

Szkło
zielony-podziemny
Zielony pojemnik
Metal i tworzywa sztuczne
zolty-podzimeny
Żółty pojemnik

SZKŁO

Opakowania szklane nie muszą być myte przed wyrzuceniem. Wystarczy, jeśli ich zawartość zostanie wylana lub wybrana łyżeczką. Odpady szklane wrzucamy do pojemników, oznaczonych kolorem zielonym, a w punktach naziemnych – również do „dzwonów” w kolorze białym.

Do odpadów tych należą: bezbarwne i kolorowe butelki oraz słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, słoiki (bez nakrętek, zacisków, gumowych uszczelek), szklane opakowania po kosmetykach, pojemniki szklane i flakony.

Pamiętaj! Nie tłucz szkła przed wrzuceniem. Wyrzucaj puste opakowania. Zdejmij pokrywkę lub zakrętkę, krążek z szyjki butelki. Jeśli to nie sprawia problemu, usuń etykiety. Zebrane przez mieszkańców odpady szklane trafią do RIPOK-u, gdzie będą jeszcze raz przebrane i doczyszczone, a następnie zostaną zawiezione do firm, zajmujących się ich recyklingiem (przetworzeniem).

METAL I TWORZYWA SZTUCZNE

Odpady z tworzyw sztucznych oraz tzw. odpady wielomateriałowe należy opróżnić z zawartości.  Te odpady wrzucamy do pojemników w kolorze żółtym.

Do odpadów tych należą: butelki plastikowe po napojach, puste opakowania po kosmetykach, chemii gospodarczej i środkach czystości (np. proszkach do prania), czyste kanistry plastikowe, folia i torebki z tworzyw sztucznych, worki i reklamówki, plastikowe opakowania po żywności (kubki po jogurtach, serkach, kefirach, koszyczki po owocach), duże folie opakunkowe, np. po sprzęcie elektrycznym, AGD i po meblach, plastikowe zakrętki, kapsle,  opakowania wielomateriałowe, np. kartony po mleku, napojach, plastikowe i metalowe zabawki, miski, koszyczki, doniczki itp.  puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. narzędzia, druty, nakrętki do słoików).

Pamiętaj: Opróżnij opakowania z resztek produktów, zdejmij nakrętki i krążki z szyjek butelek, butelki i kartony zgnieć przed wrzuceniem.

Papier
niebieski-podziemny
Niebieski pojemnik

Papier

Przed wyrzuceniem papieru do pojemnika na odpady należy usunąć wszystkie zszywki, klamerki i inne elementy metalowe lub plastikowe. Kartony i pudełka najlepiej jak najbardziej spłaszczyć. Na papier, tekturę i karton przeznaczone są pojemniki w kolorze niebieskim.

Do odpadów tych należą: papier, gazety, czasopisma, ulotki, papier szkolny i biurowy, listy, zeszyty i książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki i worki papierowe, papier opakowaniowy, tekturę (również falistą) i kartony oraz zrobione z nich opakowania, ścinki drukarskie, kartony po mrożonkach bez powłoki,

Pamiętaj: Oderwij naklejki, plastikowe „okienka” kopert i usztywnienia, woskowane wkładki, taśmy samoprzylepne, sznurki, klamerki… Usuń spinacze, zszywki, grzbiety czy okładki, jeśli nie są z papieru. Wyjmij resztki produktów spożywczych. Złóż na płasko pudła i pudełka.

bi_i_budowlane
Odpady budowalne
kontener
Kontener na zamówienie

ODPADY BUDOWALNE

Odpady budowlane i rozbiórkowe powstają przy budowie domu i mieszkania oraz remontach, prowadzonych samodzielnie. Należą do nich: gruz betonowy, gruz ceglany i ceramiczny, resztki paneli, tapet, wykładzin itd. 

Nieprzetworzony gruz budowlany może zawierać niebezpieczne substancje, np. resztki kleju, farby, chemii budowlanej. Nie nadaje się więc do recyklingu i stanowi zagrożenie dla środowiska. Przetworzony materiał budowlany – po kruszeniu i przesiewaniu – może być powtórnie użyty. Pozostała część jest unieszkodliwiana i zwożona na składowisko.

Odpadów poremontowych czy budowlanych nie powinno się pozbywać na własną rękę. Ich odbiór należy zorganizować poprzez usługę dodatkową – zamówienie odpowiedniego kontenera (pojemnika) i jego wywóz.

 

papiol
Popiół
kontener-600x586
Szary pojemnik

POPIÓŁ

Popioły – żużle i popioły paleniskowe – z palenisk domowych należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Ze względów bezpieczeństwa, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by popiół był schłodzony i szczelnie zamknięty w opakowaniu. Można też zawieźć popiół do Centralnego PSZOK-u.

Zasada wyrzucania popiołu do odpadów zmieszanych nie obowiązuje w miejscowościach, w których ZGZM zorganizuje na popiół specjalne pojemniki.

Uwaga: Żużle z kotłów można zagospodarować do utwardzania powierzchni dróg przy posesjach. Nie wolno do tego jednak używać popiołów (ponieważ wiatr szybko może je rozproszyć).

bi_i_niebezpieczne
Odpady niebezpieczne
Oznaczenia odpadów niebezpiecznych
Baterie
Photo of a Chemical waste dump with a lot of barrels

ODPADY NIEBEZPIECZNE

Niektóre odpady są zbyt niebezpieczne, aby wyrzucać je razem z innymi odpadami lub wylewać do zlewu albo WC. Oczyszczalnie nie radzą sobie dobrze z takimi substancjami, a ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie i do leczenia będą potrzebne nowe leki lub silniejsze dawki. Przeterminowane lekarstwa zawierają toksyczne metale lub związki chemiczne szczególnie niebezpieczne dla zdrowia lub życia ludzi i zwierząt.

Źle składowane baterie i akumulatory zatruwają glebę i wodę. Jedna bateria guzikowa może zatruć od 5 do 50 tysięcy litrów wody, a jeden „paluszek” na trwałe zanieczyszcza 1 m3 gleby. Zawarty w bateriach kadm negatywnie wpływa na nerki i funkcje rozrodcze, zaburza metabolizm wapnia, powoduje deformację układu kostnego, chorobę nadciśnieniową i – podobnie jak rtęć – może być przyczyną zmian nowotworowych.

Odpady niebezpieczne muszą zostać usunięte fachowo – dlatego należy oddać je do sklepu, prowadzącego sprzedaż takich artykułów, wrzucić do odpowiedniego pojemnika (znajdują się w aptekach, szkołach, urzędach) lub zawieźć do Centralnego PSZOK-u.

To są odpady niebezpieczne: Żarówki i świetlówki, wszystkie typy baterii i akumulatory
Farby, kleje, lakiery, rozpuszczalniki. Spreje, również puste opakowania po aerozolach. Środki ochrony roślin, środki do oprysku i nawozy. Środki czyszczące takie jak chlor, amoniak i silne detergenty. Środki do konserwacji drewna i opakowania po tych substancjach. Niewykorzystane lub przeterminowane leki

Inne odpady niebezpieczne: Akumulatory samochodowe, Oleje mineralne (silnikowe, do skrzyni biegów), smary oaz wszelkie opakowania nimi zabrudzone. Chemikalia fotograficzne. Termometry różnego rodzaju
Odpady medyczne i weterynaryjne. Odpady azbestowe. Impregnowane ciśnieniowo odpady drewniane. Środki do konserwacji drewna i opakowania po tych substancjach. Gaśnice pożarowe. Butle gazowe, kuchenki itp.. Bezpieczniki, nieznane lub niezidentyfikowane materiały (łącznie z opakowaniem)

Ważne! Zwróć uwagę na symbole oznaczające zagrożenie, umieszczone na wyrzucanych produktach.

Zbiórka przeterminowanych leków prowadzona jest w 15 punktach:

Gmina Chocianów:
Apteka „Dobra apteka”, ul. Ratuszowa 1a, 59 – 140 Chocianów,

Apteka „Medicus”, ul. 3-go Maja 2, 59 – 140 Chocianów,

Gmina Pęcław:
Punkt apteczny,- Apteka Herbowa, Pęcław 1c, 67 – 221 Białołęka,

Gmina Gaworzyce:
Gminny Ośrodek Zdrowia, ul Dworcowa 200, 59-180 Gaworzyce (1 pojemnik)

Gmina Radwanice:
Apteka „Larix”, ul. Przemysłowa 7, 59 – 160 Radwanice.

Gmina Jerzmanowa:
Apteka „Mediq Julia”, ul. Obiszowska 11a, 67 – 222 Jerzmanowa,

Gmina Grębocice:
Apteka „MEDI”, ul. Zielona 4, 59 – 150 Grębocice ,

Gmina Przemków:
Apteka, Pl. Wolności 12, 59 – 170 Przemków,

Apteka „Nad Wrzosowiskiem”, ul. Głogowska 10, 59 – 170 Przemków,

Gmina Polkowice:
Apteka „Centrum” Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, ul. K.B. Kominka 7, 59 – 100 Polkowice,

Apteka „Ziko”, ul. Chopina 38,  59 – 100 Polkowice,

Apteka „Rodzinna”, ul. Rynek 40, 59 – 100 Polkowice,

Apteka „CORAX”, ul. Hubala 1b, 59-100 Polkowice

Apteka Pod Rokitnikiem, ul. K.B. Kominka 5, 59-100 Polkowice

Apteki Konwaliowe Płaksej i Wspólnicy Sp. j.  ul. Kolejowa 29B, 59-100 Polkowice

Apteka „Aspirynka” ul. Miedziana 17, 59-100 Polkowice

bi_i_gratowozy
Odpady wielkogabarytowe

ODPADY WIELKOGABARYTOWE

Odpady wielkogabarytowe – to odpady o dużych lub nietypowych rozmiarach, takie jak: meble (szafy, stoły, krzesła, sofy, komody), dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów.

Odpady wielkogabarytowe podlegają segregacji. Te niepotrzebne już w domu przedmioty można bezpłatnie oddać w Centralnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Co najmniej raz w roku ZGZM organizuje również zbiórkę odpadów wielkogabarytowych w formie tzw. „wystawek”.

Ważne: Do odpadów wielkogabarytowych nie należą wszelkiego rodzaju części budowlane i sanitarne, takie jak deski drewniane, belki, panele, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety jak również części samochodowe, motorowery,  odpady remontowe, odpady ogrodowe, worki na śmieci lub kartony z odpadami niesegregowanymi (zmieszanymi).

WAŻNE
Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, ZGZM zobowiązany jest do udostępnienia na stronie internetowej adresów punktów zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon powstających w gospodarstwach rolnych lub zakładów przetwarzania takich odpadów, jeżeli na obszarze ZGZM są położone gospodarstwa rolne.

Poniżej zamieszczono wykaz podmiotów zbierających odpady folii, sznurka oraz opon powstających w gospodarstwach rolnych:

-Polkowicka Dolina Recyklingu sp. z o.o.                                                                                                                                                               ul. Dąbrowskiego 2                                                                                                                                                                                                     59-100 Polkowice                                                                                                                                                                                                       folia i sznurek rolniczy, opakowania big bag 

– REMONDIS POLKOWICE sp. z o.o.                                                                                                                                                                       ul. Wyżykowskiego 8,                                                                                                                                                                                                59-101 Polkowice –                                                                                                                                                                                                      folia i sznurek rolniczy, opakowania big bag

– Recykl S.A.                                                                                                                                                                                                                  ul. Letnia 3,                                                                                                                                                                                                                    63-100 Śrem                                                                                                                                                                                                                  opony rolnicze

–  Sobasik Krzysztof Recykling                                                                                                                                                                                  ul. Jaworowa 24,                                                                                                                                                                                                          64-100 Leszno                                                                                                                                                                                                              folia i sznurek rolniczy, opakowania big bag                                                                                                                                                             

bi_i_elektro
Sprzęt elektryczny i elektroniczny

Sprzęt elektryczny i elektroniczny

Zużyte produkty elektryczne i elektroniczne nazywamy odpadami EE. Należą do nich wszystkie zepsute i niepotrzebne urządzenia, podłączane do gniazdka elektrycznego lub zasilane bateriami czy akumulatorkami.

Urządzenia elektryczne lub elektroniczne można oddać w sklepach, sprzedających podobne produkty.

Na terenie ZGZM bezpłatnie odpady EE można zawieźć do Centralnego Punktu Zbierania Odpadów Komunalnych lub skorzystać ze zbiórki, organizowanej raz do roku w formie „wystawek”, w pobliżu Osiedlowych PSZOK-ów.

Do odpadów EE należą: lodówki, pralki, suszarki do bielizny, odkurzacze, kuchenki gazowe z funkcjami elektrycznymi (np. z piekarnikiem), grzejniki, lampy, jarzeniówki, świetlówki kompaktowe, telefony stacjonarne i komórkowe, kalkulatory, zegarki na baterie i zegary zasilane elektrycznie, odtwarzacze mp3, odtwarzacze CD i DVD, żelazka, gofrownice, tostery, miksery, mikrofalówki, elektryczne podgrzewacze wody, elektryczne szczoteczki do zębów oraz elektryczne przyrządy medyczne, przewody i narzędzia elektryczne, telewizory, komputery, konsole i gry komputerowe, drukarki, klawiatury i myszki komputerowe, elektryczne i elektroniczne zabawki oraz „świecące” buty, czujniki dymu, wentylatory, klimatyzatory.

Ważne: elektroodpady mogą zawierać substancje szkodliwe dla środowiska, takie jak ołów, rtęć. kadm, chrom, beryl. Pierwiastki te dostając się do wód gruntowych w konsekwencji stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka, roślin i zwierząt. Z tego względu odpady EE są odpadami niebezpiecznymi i jako takie powinny trafić do specjalistycznych firm zbierających, przetwarzających lub unieszkodliwiających takie urządzenia.

Podmioty zbierające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, o którym mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym są wpisane do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami prowadzonego przez marszałka województwa

 

bi_i_zmieszane
Odpady zmieszane
kontener-600x586
Szary pojemnik

ODPADY ZMIESZANE

Odpady zmieszane to te, które pozostają po posortowaniu wszystkiego, co można ponownie wykorzystać. Odpady te należy wrzucać do pojemnika na odpady nieposegregowane.  Odpadów zmieszanych nie wolno wrzucać ani wlewać do kanalizacji.

Odpady zmieszane z naszych domów oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych zostaną wywiezione do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Trzebczu.

To są odpady zmieszane: zużyte środki higieny osobistej (jak wata, pieluchy, podpaski, chusteczki higieniczne), zużyte obuwie, wilgotny i zabrudzony papier oraz folia, odchody zwierząt domowych, papierosy, pety, szkło stołowe (np. talerze, miski, szklanki), guma, styropian, worki od odkurzacza, skóra, pędzle, pisaki i długopisy, odpady kuchenne (nie dotyczy osób, które kompostują bioodpady), popiół (nie dotyczy miejscowości, w których ZGZM zorganizuje na popiół specjalne pojemniki).

Uwaga: Nie pal śmieci w domowych piecach, kominkach ani w ognisku na posesji. Plastik, guma, farba, lakier, kleje itd. uwalniają do atmosfery trujące pyły i gazy, które drażnią oczy i drogi oddechowe, mogą uszkodzić nerki, wątrobę i układ nerwowy, działają rakotwórczo. Toksyny zanieczyszczają też glebę i przenikają do wód gruntowych, a stamtąd do upraw i gospodarstw hodowlanych. Narażasz siebie, swoich bliskich i sąsiadów.

Scroll to top
Font Resize
WYSOKI KONTRAST