Pomóż! Zostań dawcą

krewPolkowicki PCK zachęca mieszkańców do udziału w akcji krwiodawczej. Najbliższa zbiórka krwi odbędzie się w sobotę 8 marca w Parku Miejskim. Przy okazji można bezpłatnie ustalić swoją grupę krwi.
Autokar do poboru krwi będzie ustawiony przy budynku kina.
Warto wiedzieć:
– Krew może oddać każda pełnoletnia osoba do 65 roku życia, o dobrym stanie zdrowia i ważąca powyżej 50 kg.
– Oddając krew należy mieć ze sobą dowód tożsamości i być po lekkim beztłuszczowym posiłku. Od dawcy pobiera się jedną jednostkę krwi – 450 ml, trwa to ok. 10 minut, wcześniej przeprowadza się badania lekarskie.
– Do pobrania krwi używa się wyłącznie sterylnego, jednorazowego sprzętu.szpik
– Pobranie krwi to również okazja dla osób, które nie znają swojej grupy krwi – tego dnia taką informację zainteresowani otrzymają bezpłatnie (zwykle podobne badanie kosztuje 25-50 zł).
Podczas IV Biegu na Obcasach stanowisko będzie miała również Drużyna Szpiku z firmy Sitech. Członkowie Drużyny od godz. 12.00 do 16.00 będą prowadzić rejestrację dawców szpiku.

  • Rejestracja dawców szpiku polega na tym, że chętna osoba musi wypełnić ankietę z kilkoma pytaniami medycznymi, a następnie oddać próbkę – wymaz z wewnętrznej strony policzka. Próbka trafia do badania i po kilku tygodniach otrzymujemy informację, czy jesteśmy wpisani do bazy dawców. Każda zapisana osoba otrzymuje imienną kartkę z numerem dawcy.

Dodajmy, że podczas imprezy w namiocie Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych będą przyjmowane zgłoszenia na bezpłatne badania prostaty, będzie można również uzyskać informacje, dotyczące akcji „Chronię życie przed rakiem”.

Scroll to top
Font Resize
WYSOKI KONTRAST